Ćwiczenia mogą być zabawą

Ćwiczenia fizyczne wymagają dyscypliny. Wykonywanie ich regularnie i z odpowiednią intensywnością jest jedynym sposobem na osiągnięcie korzyści. Od czasu do czasu konieczne będzie urozmaicenie rutyny, zmiana intensywności i poszukiwanie trudniejszych ćwiczeń, aby zmusić organizm do ponownej adaptacji i dalszej poprawy.

To, jak wszyscy wiemy, jest trudne do utrzymania, ale wszyscy powinniśmy to robić. Jesteśmy odpowiedzialni za dbanie o swoje zdrowie, a ćwiczenia fizyczne są terapią, dla której istnieje najwięcej dowodów na jej pozytywny wpływ na zdrowie człowieka.

Niezależnie od tego, czy masz pracę siedzącą, czy bardzo aktywną, dobra sesja ćwiczeń pomoże Ci pracować nad mięśniami, których nie ćwiczysz regularnie, a także posłuży do rozładowania napięć (fizycznych i psychicznych) i poprawy kondycji fizycznej, aby zapobiec bólom i nieprzyjemnym powikłaniom.

Ćwiczenia mogą (powinny) być zabawą

Nie oszukujmy się, wszystkim (no, prawie wszystkim) trudno jest wykonywać jakieś ćwiczenia, przy zmęczeniu, które już gromadzimy przy codziennych czynnościach. Nie jest łatwo znaleźć czas na ćwiczenia, choć nie jest to też niemożliwe.

Przekształcenie aktywności fizycznej w coś zabawnego pomoże uczynić ją mniej trudną, a także przyniesie mnóstwo korzyści, nie tylko w zakresie poprawy fizycznej, ale także społecznej (relacje z przyjaciółmi lub kolegami, z którymi można uprawiać sport) i emocjonalnej (ćwiczenie będzie wysiłkiem, ale poczujesz się lepiej).

Ideałem byłoby mieć rutynę ćwiczeń, która obejmuje trening siłowy, ćwiczenia aerobowe i inne działania, takie jak sporty indywidualne lub zespołowe, aby zmusić ciało do ciągłej poprawy. Jednak nie każdy może to zrobić, a pokusa pozostania na kanapie jest zawsze duża.

Odrobina aktywności fizycznej jest w zasięgu każdego z nas, a możliwe jest znalezienie sposobów na ćwiczenia bez czynienia z nich tortur dla tych, którzy przywykli do siedzącego trybu życia.

Odważ się iść na siłownię. Od razu zaczniesz czuć się lepiej. Jeśli znudzi Ci się siłownia, spróbuj tenisa. Jeśli nie jesteś dobry w tenisa, spróbuj jazdy na rowerze.  Jeśli zmagasz się z samotnością spróbuj gry w piłkę nożną lub koszykówkę.

Spróbuj pilatesu, jogi, salsy lub tańca towarzyskiego, jumping fitnessu, czy biegania z psem… Znajdź sposób na zrobienie czegoś fajnego, co jednocześnie będzie dobre dla Twojego ciała i umysłu.