Czym jest kreatyna? – podtawowe informacje

Kreatyna, czyli kwas beta metyloguanidynooctowy, to związek chemiczny, naturalnie występujący w organizmie człowieka.

Jest ona jednym z najpopularniejszych i najlepiej przebadanych suplementów diety. Na rynku dostępnych jest kilka odmian kreatyny, jednak najpopularniejszymi są monohydrat kreatyny i jabłaczan kreatyny. Monohydrat kreatyny jest połączeniem cząsteczek wody i kreatyny, natomiast jabłczan kreatyny to połączenie cząsteczek kreatyny z kwasem jabłkowym.

Kreatyna – jak działa?

Kreatyna jest suplementem diety wykazującym działanie anaboliczne. Wspomaga ona syntezę białek w organizmie, co pomaga w rozwoju masy mięśniowej. Kreatyna wykazuje działanie odbudowywania cząsteczek ATP, czyli nośników energii do mięśni.

Wpływa to korzystnie na wydolność i wytrzymałość organizmu. Dzięki temu działaniu kreatyna wykorzystywana nie tylko w kulturystyce i fitnessie, ale również wielu innych sportach wydolnościowych i wytrzymałościowych. Kreatywna wpływa także pozytywnie na regeneracje mięśni po treningu i wzrost siły, co przekłada się na możliwość wykonania lepszych treningów.

Dawkowanie kreatyny – to powinieneś wiedzieć

Kreatyna jest najlepszym, legalnym anabolikiem, ale bardzo istotne jest jej dawkowanie. Liczne badania dowodzą, że dawkowanie kreatyny na poziomie 5g dziennie przynosi najlepsze rezultaty.

5g kreatyny codziennie, bez względu na to, czy wypada dzień treningowy, czy też nie. Należy jednak pamiętać, że efekty spowodowane przyjmowaniem kreatyny nie będą zauważalne od razu, lecz po kilku tygodniach regularnego stosowania.

Bezpieczeństwo stosowania kreatyny

Kreatyna należy do jednego z najlepiej przebadanych suplementów. Nie wykazuje ona negatywnego wpływu na organizm, pod warunkiem nieprzekraczania zalecanej dziennej dawki.