Wśród Polaków, jazda rowerem stanowi jedną z najchętniej wybieranych aktywności. Stanowi nie tylko przyjemność samą w sobie ale również jest odpowiednim treningiem praktycznie dla każdego. Rowerem można zastąpić bieganie lub wyciskanie siódmych potów w siłowni. Regularne śmiganie na rowerze poprawi stan naszego zdrowia oraz ogólne samopoczucie.
Prawidłowa masa ciała
Od 300 do nawet 800 kalorii, możemy spalić podczas godzinnej przejażdżki rowerowej. To tyle, co porcja ciasta lub kilka kawałków pizzy. Jazda na rowerze pomaga w odchudzaniu a także utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Spala tłuszcz (trening areobowy) a także kształtuje mięśnie dolnych partii ciała (trening siłowy). Co więcej, rower jest mniej obciążającą aktywnością fizyczną niż chociażby bieganie, dlatego mogą z niego korzystać także osoby otyłe.
Serce i układ krążenia
Rower wspomaga kondycję naszego serca. Ponadto wspiera cały układ krwionośny, czego efektem jest zapobieganie powstawaniu żylaków oraz zakrzepów. Nie czarujmy się – jazda na rowerze jest wysiłkiem, w dodatku takim, który podnosi tętno. Dzięki temu krew w naszych żyłach płynie szybciej co z kolei chroni nas przed miażdżycą, zawałem serca i udarem niedokrwiennym mózgu. W podobnych problemach pomoże Ci również portal www.kondycja.pl, z którym możesz zadbać o świetne zdrowie i zmotywować się do dziennych ćwiczeń.
Silne i zdrowe
Gdy jedziemy rowerem, wiele grup naszych mięśni, pobudzamy do pracy. Wzmacniamy tym samym łydki, uda, pośladki. Korzystają na tym mięśnie rąk i brzucha. Najbardziej te głębokie a one odpowiadają za podtrzymywanie naszego kręgosłupa. Rower nie obciąża stawów, więc jest idealnym narzędziem treningowym dla tych, którzy odczuwają właśnie bóle stawowe. Jednym z efektów regularnej jazdy na rowerze będą silne mięśnie, zdrowe stawy i kręgosłup. Polepszy się nasza postawa, wymodeluje sylwetka, bóle kręgosłupa, jeżeli są, będą mniej odczuwalne.
Lepsza wydolność
Lepsza wydolność to przede wszystkim mniejsza męczliwość, szczególnie kiedy codziennie wchodzimy po schodach na wysokie piętra. Regularne treningi rowerowe, poprawiają wydolność naszego organizmu. Trening aerobowy nie tylko spala tłuszcz, o czym warto pamiętać, zastanawiając się nad sensem systematycznego wskakiwania na siodełko.
Wydzielanie hormonów szczęścia
To nie jest złudzenie, że po wysiłku fizycznym, jesteśmy jacyś tacy szczęśliwsi. To zasługa endorfin, potocznie zwanych hormonami szczęścia. Jeżdżąc na rowerze, możesz dodatkowo cieszyć się świeżym powietrzem, naturą a w słoneczny dzień, po prostu, ładną i przyjemną pogodą. Wyruszając za miasto lub chociażby na ścieżkę rowerową biegnącą przez park, odprężysz się i dotlenisz. Jedno i drugie jest tak samo ważne. Jazda rowerem pomaga walczyć ze stresem a także wspiera zdrowy sen.
Czas i pieniądze
Rower niekiedy można wykorzystać jako środek transportu, którym dojedziemy do pracy. Jazda rowerem nie podlega korkom. W ten sposób oszczędzamy czas, który byśmy stracili a który, dzięki takiemu rozwiązaniu możemy spożytkować na coś innego. Ponadto tankowanie samochodu a także bilet miesięczny kosztują pieniądze, które na przemieszczaniu się rowerem, możemy zaoszczędzić i z czasem przeznaczyć je nawet na wakacyjny wyjazd marzeń! Przy okazji, dorzucimy swoją cegiełkę do ochrony środowiska naturalnego, bo trudno oczekiwać by rower wydzielał spaliny…