Nowość Sport w każdym wieku

Nowość Sport w każdym wieku

Nie ma już wymówek przed sportem w dojrzałym wieku. Już od dawna naukowcy udowadniali, że ruch sprzyja walce z bólem. Dodatkowo sport chroni przed chorobami układu sercowo-naczyniowego, takich jak udar czy zawał. Ostatnio naukowcy dodali do swoich odkryć, że nawet rozpoczęty w wieku starczym zdrowy tryb życia wpłynie korzystnie na całe zdrowie organizmu człowieka.

Otyłość wśród młodzieży

Wieloletnie badania

W Finlandii naukowcy na Uniwersytecie w Oulu zbadali 2500 tysiąc kobiet i mężczyzn po sześćdziesiątym roku życia, obserwując ich przez 11 lat pod względem ich aktywności fizycznej. Podzielono ich na 3 grupy: niska aktywność fizyczna, umiarkowana aktywność fizyczna i wysoka aktywność fizyczna. Wnioski jakie dało to badanie to miedzy innymi blisko 60% niższe ryzyko chorób naczyniowo-wieńcowych u osób, które się ruszają w porównaniu do osób w ogóle nieaktywnych, a w porównaniu do osób aktywnych umiarkowanie jest to blisko 35% lepszy wynik pod względem ryzyka zachorowania na choroby naczyniowo-wieńcowe.

Umiarkowaną aktywność fizyczna oznaczała w tym badaniu np. zajmowanie się ogrodem, spacer czy krótką jazdę na rowerze. Za wysoką pracę fizyczną uznawano: ciężkie prace ogrodowe, bieganie, gimnastykę, długą i ciężką jazdę na rowerze, pływanie, jazdę na nartach oraz grę w piłkę.

Statystyki są zgodne

Osoby starsze powinny więc zadbać o swoją aktywność fizyczną. Sport nie musi być ciężki aby przynosić korzyści. Nie musi też być męczący i długotrwały. Osoby uprawiające sport mogą żyć bez zawału serca i udaru mózgu blisko 40% częściej niż osoby nieaktywne ruchowo. Trzeba dodać, że osoby młode, które się ruszają tym bardziej czerpią z tego korzyść. Szczególnie jeśli dodać do tego zdrową dietę i brak używek. Seniorzy stosujący dodatkowo dietę również mogą ten wynik jeszcze wzmocnić. Dlatego warto czerpać z czasu na emeryturze i dodawać do codziennych czynności aktywność sportową.