Największe klasyki wśród piłkarskich kadr narodowych

1. Argentyna-Brazylia

Ten mecz jest znany jako „Superklasyk Ameryk” i bez wątpienia jest jednym z najbardziej wyczekiwanych meczów w światowym kalendarzu piłki nożnej. Zarówno Brazylia, pięciokrotni mistrzowie świata, jak i Argentyna, która dwukrotnie podnosiła puchar, to drużyny elitarne.

Według statystyk pierwszy mecz pomiędzy Brazylią a Argentyną odbył się w 1914 roku – ci drudzy wygrali 3-0 – a bilans jest bardzo wyrównany: 42 zwycięstwa Verdeamarelos wobec 39 dla Albiceleste; w 26 meczach padł remis.

2. Hiszpania-Włochy

Kolejna z najstarszych istniejących rywalizacji piłkarskich. Pierwszy mecz między obiema drużynami odbył się w 1920 roku na Olimpiadzie w Antwerpii, gdzie Hiszpanie wygrali 2-0. W kolejnej edycji Włosi zemścili się, gromiąc ich 7-1, natomiast w 1934 roku, podczas Mistrzostw Świata organizowanych we Włoszech, w meczu pełnym polityki zremisowali 1-1.

Kolejne znane spotkanie między nimi miało miejsce podczas Mistrzostw Świata w 1994 roku, kiedy to zagrali w ćwierćfinale (Włochy wygrały 2-1). W 2014 roku Hiszpania wygrała 1-0 w meczu towarzyskim, a dwa lata później spotkali się na Mistrzostwach Europy. W sumie rozegrali oni 36 spotkań, w których każda ze stron wygrała 11 razy, a pozostałe 14 zremisowała.

3. Szkocja-Anglia

Jest to rywalizacja nie tylko sportowa, ale także polityczna i społeczna. To bez wątpienia najstarsze derby w tej dyscyplinie sportu, po raz pierwszy rozegrane w stolicy Szkocji w listopadzie 1872 roku.

Ze względu na bliskość obu krajów, spotykali się oni dziesiątki razy. C. Rekord pomiędzy obiema drużynami jest dość wyrównany – Anglia wygrała 46 ze 111 spotkań, a Szkocja 41. W pozostałych 24 przypadkach padły remisy.

4. Niemcy-Anglia

Tym razem z jedną z najciekawszych rywalizacji drużyn piłkarskich, ze względu na to, że obie są potęgami. Choć żadna fizyczna granica ich nie łączy – ani nie dzieli – to historia tych derbów związana jest z wojnami światowymi

Pierwszy raz drużyny spotkały się w maju 1930 roku, w meczu, który zakończył się remisem 3-3. Ostatnie ważne spotkanie pomiędzy Anglią a Niemcami miało miejsce na Mistrzostwach Świata w 2010 roku, kiedy to Niemcy wygrali 4-1 1/16 finału.

Inne ważne rywalizacje

Inne piłkarskie rywalizacje to Brazylia vs Urugwaj, Argentyna vs Anglia, Francja vs Włochy i Meksyk vs USA.

Źródło: https://www.wislak.pl – portal poświęcony Wiśle Kraków i newsom sportowym.