Gimnastyka artystyczna – na czym polega? czy jest zdrowa?

Blask, piękno i wdzięk sportu, jakim jest gimnastyka artystyczna jest hipnotyzujący. Młodzi sportowcy uwielbiają swoje stroje i umiejętność poruszania się z gracją.

Rodziców przyciągają perspektywy sławy przyszłych gimnastyków i gimnastyczek. Ale, jak we wszystkich dziedzinach sportu, z gimnastyką związane są zalety i wady.

Czy gimnastyka artystyczna jest zdrowa? 

W każdej dziedzinie sportu, aby osiągnąć wyniki, trzeba ciężko pracować przez cały rok. Gimnastyka artystyczna pod względem systematyki i trudności jest bardzo wymagająca. Gimnastyka to zespół ćwiczeń akrobatycznych i elementów tanecznych wykonywanych w takt muzyki.

Ruchy ćwiczącego są zazwyczaj pełne gracji i energii. W ćwiczeniach wykorzystywane są również różne przedmioty piłki, wstążki, obręcze, maczugi i inne. Uprawianie gimnastyki najlepiej zacząć w wieku 5-6 lat.

Korzyści płynące z gimnastyki dla dzieci są niezaprzeczalne z wielu powodów

  • Gimnastyka poprawia plastyczność i koordynację, rozwija aparat ruchowy;
  • Gimnastyka daje dzieciom możliwość aktywności fizycznej, a to jest bardzo ważne już w młodym wieku. Aktywne fizycznie dzieci uzyskują prawidłową postawę i rozwinięte mięśnie, a systematyczne ćwiczenia wpływają pozytywnie na ogólny stan zdrowia;
  • Komunikacja z rówieśnikami. Tutaj dziecko może zaadaptować się w zespole i poznać rówieśników o podobnych zainteresowaniach, co przyda się w przyszłości do rozwijania umiejętności komunikacyjnych i pracy w zespole;
  • Gimnastyka rozwija osobowość, uczy osiągania celów nie tylko w sporcie, ale także w życiu;
  • Zawody są integralną częścią gimnastyki. Umiejętność publicznego wypowiadania się przydaje się dzieciom w różnych dziedzinach, dzięki czemu nauczą się pokazywać swoje umiejętności i pokonywać strach.

Przeciwwskazania do gimnastyki artystycznej

Aby zostać gimnastyczką lub gimnastykiem wyczynowo, potrzebny jest certyfikat o braku przeciwwskazań do uprawiania tej dyscypliny. Gimnastyka artystyczna jest zabroniona osobom:

  • Z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego;
  • Z cukrzycą;
  • Problemy z układem sercowo-naczyniowym;
  • Z chorobami układu nerwowego.

Więcej artykułów o interesujących aktywnościach fizycznych, znajdziesz w portalu https://topfitness.pl/.