Kiedy warto sięgnąć po suplementy dla sportowców?

Suplementów sportowych, dostępnych w punktach z odżywkami dla sportowców, nie kieruje się wyłącznie do zawodowców. Pomagają one różnym osobom znajdującym się w różnych sytuacjach. Potrafią fajnie dopełnić codzienną dietę, a nawet częściowo zastąpić pewne elementy, które teoretycznie powinny w niej wystąpić.

O suplementach diety

Na samym początku pamiętajmy, że zanim sięgniemy po suplementy diety, to jednak warto na początku przeanalizować i poprawić codzienny jadłospis. Warto np. dowiedzieć się, jakie są korzyści z wyeliminowania cukrów z diety – sprawdź więcej tutaj: https://www.pacz.pl/dlaczego-warto-wykluczyc-cukier-z-diety/. Co do suplementów, to brzmi tajemniczo, ale chodzi po prostu o to, że suplementy dla sportowców często są wybierane przez tych sportowców, którzy z różnych powodów musieli usunąć ze swoich jadłospisów wybrane produkty spożywcze. Np. z powodu alergii czy uczulenia albo też z uwagi na rezygnację ze spożycia produktów odzwierzęcych i przejście na dietę wegańska lub wegetariańską. Brak mięsa w diecie potrafi być niestety dużym problemem. Jeszcze ciężej jest wtedy, gdy nie spożywa się żadnych produktów odzwierzęcych, albowiem jadłospis wyzbyć w jajek, mleka, jogurtów, ryb, mięsa i serów staje się zwykle mocno ubogi w białko, którego w produktach roślinnych i zbożowych za wiele nie ma. Pewnym pomysłem może być wybieranie np. roślin strączkowych, jednakże z uwagi na to, ze mają one dużo błonnika, nie każdy dobrze je toleruje. Z pomocą przychodzą natomiast odżywki dla sportowców. Oczywiście te wegańskie, bazujące na białku roślinnym lub zbożowym, którego źródłem w takich odżywkach przeważnie jest soja, rzadziej groch lub ryż brązowy.

Co jeszcze warto wiedzieć o suplementach diety?

Wśród suplementów dla sportowców sporo jest też takich preparatów, których głównym zadaniem ma być dostarczanie energii i jednoczesne przyspieszanie regeneracji. Popularnym związkiem z tej grupy jest chociażby beta-alanina, ale też słynna kreatyna czy nawet zespół aminokwasów egzogennych o nazwie BCAA. Warto zainteresować się nawet zwykłą z pozoru kofeiną, która przy wyższym spożyciu potrafi dać człowiekowi wyraźnie zwiększoną moc na treningu. Efekt ten wykorzystuje się zwykle w treningu siłowym. Nic dziwnego w tym, że suplementy dla sportowców przeważnie są wybierane właśnie przez kulturystów.