Jak ćwiczyć w domu? Jak stopniowo zmuszać swoje ciało do większej aktywności?

Ćwiczenia fizyczne jakiekolwiek by one nie były, mają zawsze pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Również te wykonywane w domu mogą nieco pomóc nam w poprawie kondycji oraz wymodelowaniu sylwetki. Trzeba jedynie zadbać, by były one wykonywane w poprawny sposób i ze stałą częstotliwością, najlepiej trzy razy w tygodniu.

Dlaczego niektórzy z nas wybierają samotne treningi w zaciszu domowym?

A choćby dlatego, że nie lubią być oceniani czy nagabywani przez innych. Ponadto nie każdy musi przepadać za klimatem panującym w siłowniach. Duży hałas podrzucanych lub wyciskanych sztang plus zapach potu unoszący się stale w powietrzu to nie są kuszące okoliczności.

Poza tym chodzenie na siłownie wymaga wyjścia z domu oraz czasu potrzebnego na dojazd, a nie każdy ma na tyle cierpliwości, aby przez dłuższą chwilę stać w ulicznym korku. Wreszcie chodzenie na siłownię to dodatkowy wydatek, a te jak wiadomo, nie zawsze są przewidziane w domowym budżecie. Niektórzy pieniądze przeznaczone na karnet wolą spożytkować na zupełnie coś innego.

Jak ćwiczyć w domu?

Przede wszystkim należy wygospodarować od 30 do 60 minut na ten cel. Krótszy trening nie ma sensu, gdyż nie będzie w ogóle widać jego rezultatów. By ćwiczenia w domu przyniosły pożądane efekty, należy je wykonywać regularnie. Konsekwencja w podejściu do ćwiczeń to przyszły klucz do wymarzonej sylwetki czy doskonałej kondycji.

Ponadto każde ćwiczenie warto wykonywać przed lustrem, bo wtedy znacznie łatwiej wychwycić popełniane błędy. Dla lepszej efektywności domowych ćwiczeń warto co jakiś czas zmieniać zestawy ćwiczeń. Zapobiegnie to rutynie i ewentualnej przyszłej kontuzji. Mięśnie szybko przyzwyczajają się do danej aktywności, więc należy ją co jakiś czas odrobinę zmodyfikować.

Jakie ćwiczenia można wykonywać w domu?

Przysiady, brzuszki czy pompki to zestaw każdego nowicjusza i to niezależnie od tego, czy ćwiczy w domu, czy na siłowni. W domowym zaciszu można też wykonywać wykroki w miejscu, skłony czy tak zwaną deskę. Gdy już trochę przyzwyczaimy ciało do wysiłku- można się pokusić o ćwiczenia z hantlami, gumami do rozciągania czy ciężarkami do stóp, czy dłoni.

W regularnym treningu nawet w tym domowym chodzi o to, żeby ciągle zwiększać poziom trudności, bo to sprawia, iż czuje się coraz większą satysfakcję oraz samozadowolenie. Treningi w domu może i są trudniejsze pod względem nie tyle fizycznym, ile emocjonalnym. Jednak warto się w nie zaangażować, gdyż organizm nam za nie później podziękuje. Zgrabna sylwetka i zdrowe ciało to coś, czego nie można kupić. Trzeba je zdobyć własnym nakładem pracy.

Więcej artykułów o sporcie i zdrowiu znajdziesz w serwisie https://www.echa.pl.