Najlepsze nawierzchnie do biegania

Jeśli chodzi o nawierzchnię do biegania, to można wybierać spośród wielu wariantów. Faktem jest, że bieganie po asfalcie powierzchni to nie to samo co bieganie po trawniku.

Najlepsza nawierzchnia do biegania

1. Asfalt

Jest on najbardziej stabilny, jeśli chodzi o nawierzchnie do biegania, ale też najtwardszy, co minimalizuje skręcenia, np. kostki. Ponieważ podłoże jest bardzo twarde, nie ma prawie żadnej amortyzacji i występuje duże obciążenie w stawach, które można zminimalizować poprzez stosowanie butów z dobrą amortyzacją i pochłanianiem wstrząsów. Najczęstsze kontuzje to zapalenie ścięgna Achillesa, zapalenie ścięgna rzepki, zapalenie powięzi podeszwowej, zapalenie okostnej i złamania.

2. Piasek

Podczas biegania po piasku, zarówno suchym jak i mokrym (brzeg), amortyzacja jest maksymalna, ponieważ podłoże jest bardzo miękkie i wygodne. Pochłaniana jest nie tylko energia uderzenia, ale także energia fazy impulsu: wysiłek podejmowany w celu podniesienia stopy jest podwojony, a bieg staje się bardziej męczący. Niewskazane jest bieganie na długich dystansach ze względu na ryzyko kontuzji (zwłaszcza ścięgien). Zaleca się stosowanie raczej twardego obuwia i w żadnym wypadku nie bieganie na dłuższych dystansach na boso.

Inną alternatywą jest bieżnia. Sprawdź na stronie topfitness.pl, która bieżnia jest lepsza, elektryczna, czy magnetyczna: https://topfitness.pl/bieznia-elektryczna-czy-magnetyczna

3. Drogi utwardzone

Podczas biegu po tym terenie zmniejszają się mikrourazy. Dzieje się tak dlatego, że podłoże pochłania część energii. Podłoże jest dość stabilne, co czyni je jednym z najbardziej odpowiednich rodzajów podłoża do biegania. Jest łatwe do znalezienia i charakteryzuje się niską częstością występowania urazów ścięgien.

4. Trawa

Jest to bardzo skomplikowana miękka nawierzchnia, ponieważ często wygląda na równą, ale podczas biegu po niej ma wiele nierówności, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia urazów skrętnych, np. skręcenia kostki. W zależności od warunków atmosferycznych może być mokra lub pokryta rosą, co czyni ją podatną na poślizgi. Dlatego buty powinny mieć dobry system wsparcia lub przyczepnośći na podeszwie. W przypadku posiadania krótkiej, nierównej trawy, takiej jak pole golfowe, jest to idealny teren do pokonywania długich dystansów. Idealnie nadaje się również na początek planów rehabilitacyjnych przy wszelkich urazach sportowych.